Loading...
Festivalul Meridian 2017-11-14T12:27:31+00:00
“Exista ceva ce nu trebuie uitat, anume rolul formativ de esenta la nivelul cunoasterii orizonturilor noi în componistica si interpretare, la care se adauga dezideratul de atragere a noi si noi categorii de ascultatori, care numai in acest fel pot intra in contact cu creatii componistice si interpretative ce nu au nici-o legatură cu productiile comerciale, beneficiu important si de mare calitate ce va fi resimtit de toti cei ce acced la aceste lumi sonore. La randul lor, interpretii sunt personalitati recunoscute prin talentul si tinuta de respect si apreciere a muzicii contemporane, aflati pe primele locuri ale artei interpretative, care colaboreaza de ani de zile cu Festivalul International Meridian, pentru a aduce in sala de concert trecerea in spectrul auditiv si insufletirea partiturilor prezentate.”
Prof. univ. dr. Ulpiu Vlad, Presedinte al SNR-SIMC, Directorul artistic al Festivalului International Meridian

 PROGRAMUL FESTIVALULUI

LUNI, 6 NOIEMBRIE 2017

Aula Palatului Cantacuzino
Ora 17:00

GAUDEAMUS QUARTET – Filarmonica Brașov

     Lucia NEAGOE – vioara I

     Raluca IRIMIA – vioara II-a

     Leona VARVARICHI – violă

     Ștefan NEAGOE – violoncel

Menachem Zur (Israel) – Cvartetul nr. 4 *

Ulpiu VladSonorități și anemone I, cvartet de coarde

Adrian Iorgulescu – Cvartetul de coarde nr. 2

Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Sala George Enescu
Ora 19:30

Cvartetul VOLTE

             Laura ROMAN – vioară

             Iuliana AMBARUS – violă

             Andreea OLARIU – pian

            Ramona MORĂRIȚA – soprană

Violeta Dinescu –  Meerestiefe

George Balint **

Lucian BeschiuVăz duhul **

Gabriel Mălăncioiu – And God Saw Everything That He Had Made, And Behold, It Was Very Good, pian solo **

Ionică PopZbor prin rostul clipei

Horst Lohse (Germania) –  E. A. Poe’s Dreams **

Andrei Tănăsescu –  La vie en dose

NOTA

*   – prima auditie romaneasca

** – prima auditie absoluta

MARŢI, 7 NOIEMBRIE 2017

Aula Palatului Cantacuzino
Ora 17:00

RECITAL CAMERAL

     Diana MOȘ – vioară

Jerzy Kornowicz (Polonia)Ceaseless spinning of the things *

Wilhelm Georg Berger – Sonata pentru vioară solo

Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Sala Auditoriu
Ora 17:00

RECITAL DE JAZZ

     Mircea TIBERIAN – pian

     George DUMITRIU – vioară, violă și chitară

     Sian BRIE – chitară și clarinet

Spontaneous music on films

Secventele ilustrate sonor:

Haxan de Benjamin  Christensen (1922), Cainele andaluz de Bunuel (1929), Alphaville de Jean Luc Godard (1965), Blow Up de Michelangelo Antonioni (1966), Cofee and Cigarettes de Jim Jarmush (1999), Dogville de Lars von Trier (2003).

Aula Palatului Cantacuzino
Ora 19:30

TRICROMA(TIC)

Ansamblul SonoMania

Director artistic: Diana ROTARU

       Mihai PINTENARU – clarinet

       Eugen-Bogdan POPA – violoncel

       Mihai MURARIU – pian

Magnus Lindberg (Finlanda) – Clarinet Trio, partea III, Crash wave crash, clarinet, violoncel şi pian *

Krzysztof Penderecki (Polonia) – Per Slava,  violoncel solo

Sorin Marinescu – Vid, clarinet şi pian **

Witold Lutosławski (Polonia) – Grave, violoncel şi pian

Mirela Ivičević (Austria/Croaţia) – ČAR,  clarinet bas, violoncel şi pian *

Diana Iulia Simon – Rodirea, clarinet, violoncel şi pian **

Mihai Murariu – apfelStrudel clarinet, violoncel şi pian

NOTA

*   – prima auditie romaneasca

** – prima auditie absoluta

MIERCURI, 8 NOIEMBRIE 2017

Aula Palatului Cantacuzino
Ora 16:30

LANSARE DE PARTITURI Editura Muzicală

       Nicolae TeodoreanuMurmur

       Carmen CârneciOmens. Thesauros

       Diana RotaruVerde

       Mihaela VosganianCiaccona con canone for violin

       Mihai Măniceanu Reductio ad absurdum

       Mihai MurariuChromatophorae

       Andrei TudorFusion concerto

       xxx – Colecţie de piese pentru cor

       Livia Teodorescu-CiocăneaArchimedes Symphony

       Viorel Munteanu Întoarceri la Blaga

Invitat: Dan DEDIU

Aula Palatului Cantacuzino
Ora 17:00

RECITAL DE LIEDURI

       Claudia CODREANU – mezzosoprană

       Diana VODĂ – pian

Liana Alexandra – Poem pentru România, versuri Eugen Van Itterbeek

Iuliana Teodorescu-Ciocănea Stufen, versuri Hermann Hesse ** 

Remus GeorgescuAmurg de toamnă,  versuri Lucian Blaga

Elena Apostolthunderstorm **

Dan BuciuArpagic, versuri  Ana Blandiana

Cornelia TautuTrias, ciclu de trei lieduri,  versuri Mihai Eminescu

Petru StoianovȘi dacă…,  versuri Mihai Eminescu

Diana VodăCeva ca rugăciunea, versuri Marin Sorescu

Nicoale ComanUn proposo de compartir, versuri  Miquel Marti i Pol

Theodor Grigoriu – Scrisoare către păsări, text Sf Francisc din Assisi

Aula Palatului Cantacuzino
Ora 19:30

Ansamblul devotioModerna

Conducerea muzicală: Carmen CÂRNECI

                   Carla STOLERU – flaut

                   Mihai BĂDIȚĂ – clarinet

                   Natalia PANCEC – vioară

                   Aida-Carmen SOANEA –  violă

                   Dan CAVASSI – violoncel

                   Mihai MURARIU – pian

Invitată:  Irina MOVILĂ –  actrița – texte de Marguerite Yourcenar, Marin Sorescu, T.O.Bobe, Nichita Stănescu, Radu Cârneci, Dragoș Morărescu, Petre Solonaru

Carmen Cârneci – – Quatuor pour Marguerite, clarinet, vioară, violoncel și pian
Ana-Maria Avram – Quatre études d’ombre, pentru flaut-bas

Megumi Okuda (Japonia) – Sōmatō, pentru, vioară, violă şi clarinet/clarinet bas **

Aurel Stroe – Fantasia quasi una sonata, pentru violoncel și pian

Fred PopoviciSoupir d’un son, vioară, violă și sunete procesate

Ivana Stefanović (Serbia) – The gentle arrival of light, pentru vioară, flaut, pian  *

Victor Alexandru Colțea – Immigrant, pentru ansamblu *

NOTA

*   – prima auditie romaneasca

** – prima auditie absoluta

JOI, 9 NOIEMBRIE 2017

Aula Palatului Cantacuzino
Ora 17:00

RECITAL CAMERAL

            Alfredo OVALLES (Venezuela) – pian

Nikolet Burzynska (Polonia) – Misty Reflections, pian și live electronics *

Annie Gosfield (SUA) – Phantom Shakedown, pian și prerecorded electronics*

Thomas Ablinger (Austria) –  Mother Theresa și Bertolt Brecht, din ciclul Voices and Piano, pian și prerecorded electronics *

Germán Toro-Pérez (Columbia/Austria) – Inventario II, pian și live electronics *

Cristian LoleaThe Murder, solo pian **

Matthias Kranebitter (Austria) – 3 Nihilistic Etudes on a Love of the Music Industry, pian și electronics *

Missy Mazzoli (SUA) – Isabelle Eberhardt Dreams of Pianos, pian și electronics *

            Aida-Carmen SOANEA – violă

            Romain GARIOUD (Franța) – violoncel

Roman Vlad Sărutul, duo pentru violă și violoncel dedicat lui Constantin Brâncuși

Adrian Pop – Cordun pentru violă solo

Gabriel Iranyi (Germania) – Moments Musicaux *

Cornel Țăranu – Sonata pentru violoncel solo

Jordi Cervello (Spania) – Entre Deux *  

Ateneul Roman – Sala mare
Ora 19:00

CONCERT SIMFONIC

 Orchestra Filarmonicii George Enescu

Dirijor: Christian BADEA

Solist: Mihai RITIVOIU -pian

Concert maestru: David LEFEVRE

Diana Rotaru – Corale și cutii musicale /Chorals and Music-Boxes

W.A. Mozart – Concertul nr. 23 în la major pentru pian și orchestra, KV 488

A. Dvořák – Simfonia nr. 8 în sol major, op. 88

Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Sala George Enescu
Ora 19:30

Grupul de Muzică Nouă TRAIECT

Conducerea muzicală: Sorin LERESCU

            Geanina SĂVEANU-MERAGIU – vioară

            Viorica NAGY – violoncel

            Georgeta RADU – percuţie

            Alexandru HANGANU – flaut

            Andrei PODLACHA – pian

            Răzvan GACHI – clarinet

            Florian RADU – trombon

 Concert aniversar: 35 de ani de la înfiinţare

Itinerar componistic internaţional: Republica Moldova şi Bulgaria

Ghenadie Ciobanu (Republica Moldova) – Vremea trece. Capriccio, clarinet şi pian *

Anastasia Alexandreanu-Lazarencu (Republica Moldova) – Flashes, vioară, violoncel și pian *

Vlad Burlea (Republica Moldova) – Rituri şi dansuri telurice, ansamblu instrumental *

Krassimir Taskov (Bulgaria) – Games, vioară, marimbă și pian *

Yordan Goshev (Bulgaria) – Metamorphoses II, vioară, violoncel și pian *

Velislav Zaimov (Bulgaria) – Settimino, flaut, clarinet, tombon, percuție, pian, vioară și violoncel **

NOTA

*   – prima auditie romaneasca

** – prima auditie absoluta

VINERI, 10 NOIEMBRIE 2017

Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Sala Auditorium
Ora 17:00

LANSARE DE DISCURI

Antologia Muzicii Românești, ed. 15 – 2017

7 CD:

SIMN 2017 – CD 1,

SIMN 2017 – CD 2,

SIMN 2017 – CD 3,

CD Muzica electronica,

CD Portret componistic Dumitru Capoianu,

CD Portret componistic Horia Moculescu,

CD Portret componistic Marius Popp.

 Invitat: Valentina SANDU-DEDIU

Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Sala Auditorium
Ora 18:00

RECITAL DE JAZZ

          Mircea TIBERIAN – pian

         George DUMITRIU – vioară, violă și chitară

         Sian BRIE – chitară și clarinet

Emergency structures

Muzica improvizata pe structuri modulare prestabilite.

Ateneul Roman – Sala mare
Ora 19:00

CONCERT SIMFONIC

 

Orchestra Filarmonicii George Enescu

Dirijor: Christian BADEA

Solist: Mihai RITIVOIU -pian

Concert maestru: David LEFEVRE

 

Diana Rotaru – Corale și cutii muzicale /Chorals and Music-Boxes

W.A. Mozart – Concertul nr. 23 în la major pentru pian și orchestra, KV 488

A. Dvořák – Simfonia nr. 8 în sol major, op. 88

Radio Romania – Studioul de concerte Mihail Jora
Ora 19:00

CONCERT SIMFONIC

ORCHESTRA NAȚIONALA RADIO concert susţinut în colaborare cu INSTITUTUL POLONEZ BUCUREŞTI

Dirijor: Gerd SCHALLER

Solistă: Marta KOWALCZYK – vioară

Dan Dediu: Spini

K. Szymanowski:Concertul nr. 1 pentru vioară şi orchestră, op. 35

P.I. Ceaikovski: Simfonia nr. 5 în mi minor, op. 6

Universitatea Nationala de Muzica – Sala de Opera si Multimedia
Ora 19:00

CONCERT DE MUZICĂ ELECTROACUSTICĂ

Sorin LerescuDream space, electroacoustic music, op.78

Cătălin Crețu – Richblick **

Corneliu Dan Georgescu (Germania) Schițe hieratice **

Dimitri Voudouris (Africa de Sud) – NPFAI 4 *

Nicolae Teodoreanu Greieri și clopote    

Octavian Nemescu Natural-cultural

Maia Ciobanu Alter(music)natives, pentru multimedia **

Universitatea Nationala de Muzica – Sala de Opera si Multimedia
Ora 20:30

PERFORMANCE PE MUZICĂ ELECTROACUSTICĂ

Mihaela VOSGANIAN – concept artistic

Scenografie virtuală și programare Augmented Space Agency

Ciprian FĂCĂERU – scenografie virtuală

Dan FĂCĂERU – programare

Liliana IORGULESCU – coregrafie și dans

Andreea DUȚĂ – dans  

Mihaela Vosganian – Cele șapte cicluri planetare anuale/The seven annual planetary cycles **

HelioSun, Lunar, Mercurian, Jupiterian

Concert realizat în parteneriat cu: ARFA și cu grupul Inter-Art

NOTA

*   – prima auditie romaneasca

** – prima auditie absoluta

SAMBATA, 11 NOIEMBRIE 2017

Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Sala George Enescu
Ora 11:00

Ansamblul de percuție GAME

Coordonator și percuție: Alexandru MATEI

           Irina RĂDULESCU – percuție

           Răzvan FLORESCU – percuție

Anatol VieruMosaïques

Lucian MețianuAttracteur etrange

Ștefan NiculescuSolo, marimbă și vibrafon

Emmanuel Séjourné (Franța) – Departures, două marimbe *

Casey Cangelosi (SUA) – Theatric no 6, duo percuție *

Maurice RavelAlborada del gracioso, aranjament de Safri Duo, două marimbe *

Gene Koshinski (SUA) – As one, două marimbe și percuție *

Aula Palatului Cantacuzino
Ora 17:00

RECITAL DE LIEDURI

Bianca MANOLEANU – soprană

Remus MANOLEANU – pian

Ede Terény – din ciclul EMINESCIANA **

II. 6 – La steaua

III. 10 – Valuri pe lac, stele-n ceruri

Carmen Petra-Basacopol    – Psalm, din ciclul Imne, versuri Ioan Alexandru

Primăvara, din ciclul Imne I, versuri Ioan Alexandru

Daniela Cojocaru – In vestigiis Ovidii **

Radu Paladi – Diminața, versuri Vasile Alecsandri

                           – Lăcrimioare, versuri Vasile Alecsandri

Aharon Harlap (Canada) – din ciclul God`s Sabbatical, versuri Yaakov Barzilai *

II. God`s notebook

III. Out of the depths

III. To be their spokesman

Livia Teodorescu-Ciocănea – L’Isolement, poem pentru două soprane și pian (doi pianiști), versuri Alphonse de Lamartine **

Interpreți invitați: Stanca MANOLEANU (soprană) și Roman MANOLEANU (pian)

– Aria Annei din opera Doamna cu cățelul după A. Cehov **

Viorel MunteanuVisătorul, versuri Lucan Blaga

Paul Rogojină– din ciclul Visuri și acorduri, versuri de Giuseppe Ungaretti

  1. Ecou
  2. Statuie

Andrei O. Popescu – din ciclul Lieduri românești **

Cearta cu haosul, versuri Nina Cassian

Trecător, versuri Nichita Stănescu

Doar lui, versuri Corina Blezu

Dan Bălan – Imagini,  două lieduri pentru soprană și pian, versuri de Charles d’Orleans

Iși schimbă vremea vechiul strai

– Veniră ai verii vestitori

Darie Nemeș Bota – Frânturi în-bucate **

Liviu Dănceanu Zoongs, op. 181 – 10 cântece pentru voce și pian **

Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Sala George Enescu
Ora 19:30

Ansamblul Ad-HOC al Academiei de muzică Gheorghe Dima din Cluj-Napoca

Dirijor: Matei POP

              Raluca ILOVAN – flaut

              Aurelian BĂCAN – clarinet

              Eva BUTEAN – pian

              Vlad RĂCEU – vioară

              Diana MAN – vioară

              Ovidiu COSTEA – violă

              Vlad RAȚIU – violoncel

Alexandru MurariuEspaces I, cvartet de coarde

Márton Szőcs1 2 3 4

Cristian Bence-Muk9 ½ minute de stress

Ciprian PopMagique, flaut, vioară, violoncel și pian

Péter Tornyai (Ungaria) – Can(z)oni dell’infinito

Áron Török-GyurkoKaleidoscope, ansamblu

NOTA

*   – prima auditie romaneasca

** – prima auditie absoluta

DUMINICA, 11 NOIEMBRIE 2017

Aula Palatului Cantacuzino
Ora 11:00

RECITAL CAMERAL

            Lidia CIUBUC – pian

            Ștefan VOINIC – clarinet, clarinet bas

Teodor Nicolau – Intrada op. 19b, clarinet bass solo *

Lidia Ciubuc – Reviriment, pentru clarinet și pian *

Klaus Ager (Austria) –  Hanliu-ker *

           Mădălina Claudia DĂNILĂ – pian

           Mircea MARIAN – violoncel

Vladimir Școlnic (Israel) – Dixit

Alexandru Hrisanide (România/Olanda) – Sonata nr. 2, Piccola, pian solo

Ana Szilagyi (Romania/Austria) – The Forest violoncel solo **

Alexandru Hrisanide (România/Olanda) – Sonata nr. 3, pian solo

Karel Volniansky (Israel)Mosaik, pian și violoncel

Doron Kaufman (Israel) – Landscape, violoncel, pian și live-electronics **

Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Sala George Enescu
Ora 19:30

Ansamblul ARCHAEUS

Conducerea muzicală: Tiberiu SOARE

      Anca VARTOLOMEI – violoncel

      Rodica DĂNCEANU – pian

      Ana RADU – oboi

      Ion NEDELCIU – clarinet

      Șerban NOVAC – fagot

      Sorin ROTARU – percuție

      Marius LĂCRARU – vioară

CONCERT IN MEMORIAM LIVIU DANCEANU

Entrata op. 23 – clarinet solo

Exerciții de admirație, duet op. 101 nr. 7 “Germani” – vioară și violoncel

Sonata pentru fagot solo – partea I

Exerciții de admirație: duet op. 101 nr.16  “Evrei” – clarinet bas și violoncel

Ira op.89 quasistudiu pentru vioară solo

Exerciții de admirație: duet op.101 nr.5  “Maghiari” – clarinet și fagot

Paralell music nr.1, op. 68 – cello and tape

Heptaihop.123

PRIME AUDIȚII ABSOLUTE

Lucian ZbarceaArhaic **

Laura Ana Mânzat – Fancy a quattro, clarinet, pian, vioară și violoncel **

Csanad Kedves (Ungaria) – Micro-Reaction **

Vladimir Beleaev (Republica Moldova) – Cinci piese pentru ARCHAEUS **

Laurentiu Ganea – ARCHAEUS MMXVII **

Tudorel MisdoleaL’Effort sans fin **

Horia Șurianu (România/Franța) – Antonymes sonores **

NOTA

*   – prima auditie romaneasca

** – prima auditie absoluta

MASTERCLASS SI WORKSHOP

Recrearea muzicii în interpretare

Prof. Vladimir SCOLNIC, Ph.D – Ierusalim, Israel

Marți, 7 noiembrie 2017

Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Sala Lipatti
Ora 14:00

Expresivitate și surprize în interpretare

Ora 15:30

O dimensiune uitată: semnificația expresivă a înălțimii sunetului

Miercuri, 8 noiembrie 2017

Universitatea Nationala de Muzica Bucuresti – Sala Lipatti
Ora 10:00

Punctele unificatoare de tensiune și impactul lor în interpretare

Ora 12:00

Interpretarea muzicii: activitate sau creație, transpunere sau redimensionare?

EXPOZITIE TRANSMEDIA

Pe toată durata Festivalului Internațional MERIDIAN, Aula Palatului Cantacuzino găzduiește o expozitie generată de Liminal, un festival de artă, știință și tehnologie ce își propune să imerseze publicul într-o serie de experiențe relevante din pliminal.roerspectiva impactului noilor tehnologii asupra vieții în perioada contemporană.

Tema primei ediții, „Viața Bună”, investighează, împreună cu un grup internațional de artiști, teoreticieni, filosofi și profestioniști din sfera științifică și tehnologică, modurile în care ne raportăm la viață, în toate aspectele ei, imaginând o serie de posibile scenarii pentru viitor ținând cont de particularitățile specifice revoluției tehnologice actuale.

Expoziția cuprinde lucrări transmedia de: Oliviu Lugojan Ghencea (RO/UK), Garnet Hertz (CA), Alan Brown (UK); Nita Mocanu & Marius Stoica (RO), Modulab (RO), Very, very far away collective (UK).

ORGANIZATORI

Organizatori

Uniunea Compozitorilor si Muzicologilor din Romania, Sectiunea Nationala Romana a Societatii Internationale de Muzica Contemporana

Co-organizator

Universitatea Nationala de Muzica din Bucuresti, Muzeul National George Enescu

Director Fondator

Adrian Iorgulescu, Presedinte UCMR

Director Artistic

Ulpiu Vlad, Presedinte SNR-SIMC, Vicepresedinte UCMR

Comitetul Executiv al SNR-SIMC

Adrian Pop, Diana Voda, Laura Ana Manzat, Livia Teodorescu Ciocanea

Director Executiv

Ana Achim

Manager de proiect

Mioara Basca

Relatii publice

Irina Hasnas

Grupul de lucru

Cristina Stancu, Ileana Dumitrache, Irina Ioana Sandu, Maria Epuras, Eugenia Caltea, Costin Aslam

Proiect cultural finantat de Ministerul Culturii si Identitatii Nationale

PARTENERI

CONTACT

Festivalul International MERIDIAN UCMR

Calea Victoriei 141, Bucuresti

T: (+40)21.317.79.66

e: festivalulmeridian@gmail.com

    artistic@unmb.ro